Česko zpívá koledy - Jevíčko

12.12.2012 09:05

Cantiláci se letos 12. 12  2012 v 18.00  účastnili zpívání u vánočního stromu s názvem "Česko zpívá koledy".Celou akci organizuje regionální Deník a rádio Impuls. Společně s dětským sborenm ZŠ Smajlíci a dechovkou ze ZUŠ Jevíčko tak podpoří tuto akci, která má ambice stát se tradicí.Repertoár:In dulci iubilo, Bratři já slyšel, Narodilo se děťátko, Ding dong, Tichá noc, Bim, bam.

11.12.2012 03:37  Zdroj: Svitavský deník

Sbor Cantilo: několik dospělých mělo prostě jen chuť do zpěvu

 

Cantilo... V latině znamená název jevíčského pěveckého sboru prozpěvovat si. A v takovém duchu se ponese i vystoupení sboru Cantilo ve středu na naší akci Česko zpívá koledy. Na pódiu vystřídá dětský sbor Smajlíci ze základní školy a orchestr Malohanácká muzika.

U zrodu sboru stál před lety Luděk Klimeš z Jevíčka. „S učitelem klavíru Martinem Kouřilem jsme se domluvili, že něco spácháme. Prostě jsme měli chuť do zpěvu. Sbor jsme založili na podzim roku 2009. Další rok jsme začali zpívat. Začínalo nás šest dospělých a teď je nás už dvacet osm," vzpomíná na začátky sbormistr Luděk Klimeš.
Smíšený pěvecký sbor má poměrně široký a zajímavý repertoár. „Zpíváme klasiku, duchovní muziku, lidovky, několik spirituálů a také populárnější hudbu. Jako perličku hrajeme lidové písně od Čechomoru a Hradišťanu. To lidi velmi baví," říká Luděk Klimeš. Sbor Cantilo většinou zpívá bez hudebního doprovodu. Mají ale také nějaké věci, při kterých je doprovází klavírista. „Vlastní písně nemáme, ale mohu prozradit, že se už na něčem pracuje," dodává Luděk Klimeš.

Okolo Jevíčka

Před Vánoci má pěvecký sbor z Jevíčka poměrně nabitý program. Naposledy ho lidé slyšeli při rozsvícení vánočního stromu v Moravské Třebové nebo v Kartografickém centru ve Velkých Opatovicích. „Hned čtvrtého ledna nás čeká novoroční koncert v Chornicích," podotýká sbormistr.

Ve sboru Cantilo se scházejí lidé nejen z Jevíčka, ale také z okolních obcí a sousedních Velkých Opatovic. Kromě koncertů stojí také za pořádáním setkání sborů v Jevíčku. „Organizujeme už třetí rok přehlídku pěveckých sborů Okolo Jevíčka. Uskuteční se třináctého dubna. V Jevíčku jsou totiž tři nebo čtyři pěvecké sbory, tak aby měly šanci se veřejnosti předvést. Zveme si také hosty. Tentokrát za námi přijede sbor Žerotín z Olomouce," zve na přehlídku sbormistr Luděk Klimeš

Celý článek: zde